O mnie

4

Blog jest wynikiem zamiłowania do literatury, do człowieka i tego, co tworzy. Bardzo długo nie mogłam się zdecydować na pisanie, dlatego tym bardziej proszę o wasze wsparcie, drodzy Inteligentni, w ultra ważnym kształtowaniu mojej  osobowości.

Specjalne podziękowania z tego tytułu należą się mojemu technicznemu, Mateuszowi Bednarskiemu (Xevaquor), bez którego nic tutaj by nie działało (w ogóle by nie ruszyło w zasadzie) i bez którego nie zdobyłabym się na ten ważny dla mnie krok. Dziękuję, mój nakręcaczu!

Trochę o mnie? Studiuję filologię polską na UAM-ie, dążąc do licencjatu (który na razie powstaje tylko w teorii) o arcywielkim Słowackim, do którego mam osobiste zboczenie (oby mi to wybaczył). Bynajmniej nie zamierzam uczyć (swoją drogą to dziwne stereotypowe myślenie, że jak polonistka to pewnie nauczycielka, że stara panna, że dziwna i nawiedzona kociara). Moja droga idzie w kierunku wydawniczym, z zamiłowania zaś do krytyki literackiej, lecz, nie oszukujmy się, z czegoś żyć trzeba, więc mogę robić książki.

Fascynuje mnie literatura, jej niezgłębiona tajemnica, jej piękno. Na moim blogu chciałabym pokazać, że czytanie i zgłębianie literatury może być niesamowitym przeżyciem (nie tylko rozrywką, ale też odkrywaniem nowych punktów widzenia, poszerzaniem horyzontów myślowych, uwrażliwieniem, budowaniem empatii – słowem: wszystkim).

Pomijając literaturę, interesuję się również muzyką, jej złożonością, magią. Myślę, że literatura może mieć (i często ma – zwłaszcza poezja) ścisły związek z muzyką i wielokrotnie staram się pokazać to na własnej twórczości. Planuję stworzyć zbiór wierszy inspirowanych muzyką; czy mi się uda – czas pokaże.

Niniejszy blog ma na celu pogłębienie mojej wiedzy na temat literatury i jej kontekstów. Jest też dla mnie wyzwaniem i przysłowiowym kopem w dupę, który zmusza mnie do działania (bo nie ma nic gorszego, niż NicNieRobienie).

Piszę tutaj głównie o tym, co najbardziej mnie ciekawi i nurtuje, z pominięciem być może wielu innych, ważnych aspektów, ale musiałabym siedzieć w tym dzień i noc aby wszystko ogarnąć.

Chcę zachęcić do czytania i rozmów o literaturze, myślenia nad literaturą, ale też nad językiem – fascynującym i giętkim. Chcę, abyś i Ty stał się Inteligentnym Czytelnikiem!

Zachęcam do współpracy, kontaktu i wyrażania opinii. Wszelkie słowa krytyki są mile widziane. Namawiam również do reklamy (możemy wymienić się linkami, jak w starych onetowych blogach), zatrudnienia mnie jako korektora, redaktora, składacza czy kogokolwiek z pisaniem związanego.

Łączę serdeczne pozdrowienia,
Anna Franczak.